Při darování orgánů po smrti je třeba předem nesouhlasit. V opačném případě nemocnice informuje rodinu a citlivě s ní situaci probere. Tento postup je běžný i pro brněnskou nemocnici u sv. Anny. Vysvětlila pro Deník (Jížní Morava) tisková mluvčí nemocnice Petra Veselá.

Brno Pacient je kriticky nemocný po závažné mozkové cévní příhodě a vyhasínají mu mozkové funkce. Lékaři stanovují takzvanou mozkovou smrt a zvažují odběr orgánů pro transplantace. Podobným způsobem se odehrává darování orgánů u pacientů po smrti.
Zabývají se jím také ve Fakultní nemocnici u svaté Anny. „Při mozkové smrti pa-cienta je dotyčný považovaný za zemřelého, i když přetrvává krevní oběh a dýchání je nahrazené umělou plicní ventilací. V těchto situacích zvažujeme odběr orgánů pro transplantace," vysvětlila mluvčí nemocnice Petra Veselá.
Orgány lze podle ní odebrat, pokud nemocný za svého života takzvaně neprojeví nesouhlas. „Rodinu vždy informujeme a o celé situaci s ní velmi citlivě mluvíme. Orgány pak standardně odebereme na operačním sále," doplnila Veselá.
S darováním orgánů po smrti i tak nesouhlasí například Petra Kučerová. „Taková představa se mi nelíbí. Nevěděla jsem ale, že s darováním orgánů po smrti musím předem nesouhlasit," řekla. (gec)