Tisková zpráva, 4. dubna 2016, Brno
S prestižní americkou Mayo Clinic bude Mezinárodní centrum klinického výzkumu Fakultní nemocnicí u sv. Anny v Brně (FNUSA-ICRC) spolupracovat i nadále, nejméně do roku 2020. Memorandum o spolupráci podepsali zástupci obou institucí – šéf FNUSA-ICRC Gorazd B. Stokin a Yonas Geda z Mayo Clinic – o tomto víkendu v St. Paul v americké Minnesotě. Právě v tamním Rochesteru má Mayo Clinic hlavní sídlo. "Jsme rádi, že bude spolupráce pokračovat, je to důkaz, že ta dosavadní měla smysl, což ukázaly i přinesené výsledky včetně společných patentů. Těšíme se na další společné výzkumy," řekl Stokin. Jedním z úspěšných nedávných produktů spolupráce je například patentová přihláška podaná s Mayo Clinic u patentového úřadu USA, chránící novou technologii epikardiální kardiostimulace, mapování, ablace a defibrilace. Mezi další úspěchy patří desítky společných vědeckých článků odborníků z obou institucí s vysokým takzvaným impact faktorem, osm amerických a mezinárodních cen pro mladé české výzkumníky, na 130 návštěv a stáží českých vědců v Mayo Clinic a šedesátka návštěv a přednášek amerických expertů v Brně.
Společné výzkumy jsou zaměřeny na léčbu a prevenci jak onemocnění srdce a oběhového aparátu, tak na neurologická onemocnění. „Minnesota má potenciál stát se důležitým místem pro další rozvoj partnerství mezi Českou republikou a Spojenými státy americkými. Má podobnou strukturu průmyslu založenou na tradiční průmyslové výrobě, žije tam rozsáhlá krajanská komunita a existují intenzivní kontakty českých institucí s Minnesotskou univerzitou či nemocnicí Mayo Clinic. Jsem rád, že existuje na obou stranách vůle v příštích letech v té spolupráci pokračovat. Přesně tohle jsou ty projekty, které mohou do budoucna výrazně pomoci česko-americkým vztahům," uvedl předseda vlády Bohuslav Sobotka, který byl podpisu předběžné smlouvy přítomen.
Mezinárodní centrum klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně funguje od roku 2012, jeho zřízení a rozjezd do konce roku 2015 bylo financováno z operačního programu Věda a vývoj pro inovace (VaVpI). „Za první etapu centrum splnilo valnou většinu předem stanovených plánovaných milníků a indikátorů, které mapují jeho úspěšnost. Řadu z nich, jako například počet odborných vědeckých publikací či množství postgraduálních studentů, výrazně překročilo. Hmatatelnými výstupy výzkumných aktivit jsou i desítky aplikovaných výsledků výzkumu – patentů, užitných vzorů a prototypů. Na další chod FNUSA-ICRC v letech 2016-2020 se podařilo získat dotaci ve výši jedné miliardy korun z Národního programu udržitelnosti II," sdělil ředitel svatoanenské nemocnice Martin Pavlík
Více o jednotlivých aktivitách brněnského výzkumného centra lze najít na webu www.fnusa-icrc.org, o uplynulých 5 letech financovaných z OP VaVpI i na prezentaci 5let.fnusa-icrc.org.

Kontakt:
Ing. Petra Veselá – asistentka ředitele FNUSA, kontakt pro média, tel. 604 121 122, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Mgr. Pavel Gejdoš – PR manažer FNUSA-ICRC, Brno, tel.: 605 231 414, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Pekařská 664/53, 656 91 Brno