Tisková zpráva, 5. 4. 2016, Brno

Dnes byl ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně vystaven pacientce v Centru léčby bolesti první recept na české konopí.

Jde o stejnou ženu, které bylo jako vůbec první pacientce léčebné konopí ve svatoanenské nemocnici předepsáno loni v květnu – tehdy obdržela legální léčebné konopí přivážené z Nizozemska. Pacientka trpěla neztišitelnou chronickou bolestí a vliv analgetik byl nedostačující. Po přidání léčebného konopí se bolest utlumila a pacientka se dočkala částečné úlevy.
"Stále ale nemůže být konopí bráno jako všelék. Na každého pacienta jeho podání působí jinak a dávkování se upravuje. Každopádně je dobře, že se o konopí jako součásti medicíny začalo mluvit a mluví," sdělil MUDr. Radovan Hřib z Centra léčby bolesti Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.
Konopí (Cannabis) je rod jednoletých bylin z čeledi konopovitých. Před časem byly potvrzeny jeho účinky jako doplňkového léčiva pro pacienty s rakovinou či například roztroušenou sklerózou. Vydat ho pacientům může pouze lékař registrovaný v rámci Státní agentury pro konopí pro léčebné konopí.
V Česku vypěstovaná marihuana odpovídá medicínských standardům, je přísně kontrolována Státním ústavem pro kontrolu léčiv. Má mimo jiné přesně stanovený obsah aktivních látek - kanabinoidů. Musí také splňovat velmi přísné podmínky pro obsah kontaminantů, jakými jsou těžké kovy, plísně či bakterie, protože rostlina musí být bezpečná pro vdechování. Oproti dodávkám z Nizozemska je konopí vypěstované certifikovanou firmou ve Slušovicích na Zlínsku výrazně levnější.

Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně byla v loňském květnu prvním státním zdravotnickým zařízením, které začalo předepisovat léčebné konopí.

Kontakt:
Ing. Petra Veselá – asistentka ředitele FNUSA, kontakt pro média, tel. 604 121 122, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Mgr. Pavel Gejdoš – PR manažer FNUSA-ICRC, Brno, tel.: 605 231 414, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Pekařská 664/53, 656 91 Brno