Tisková zpráva, 2. listopadu 2016, Brno

Svatoanenská nemocnice v pondělí 7.11.2016 od 8:00-14:00 pořádá Glaukomový den zaměřený na prevenci závažného onemocnění, které je druhou nejčastější příčinou slepoty na světě.

„Lidé si budou moci nechat změřit nitrooční tlak bezkontaktním tonometrem. Procedura je bezbolestná, rychlá a umožňuje odhalit nejčastější typ zeleného zákalu,“ vysvětluje Lubomír Hanák, primář Oddělení nemocí očních a optometrie.

glaukom den

Glaukom (zelený zákal) patří do skupiny onemocnění, při kterém je přerušen oběh tekutiny v oku, nedochází k její absorbci a tím se zvyšuje tlak uvnitř oka (nitrooční tlak). Vysoký nitrooční tlak může mít v konečném důsledku vliv na zrakový nerv, který spojuje oko a mozek. Nebezpečí tkví v tom, že zvýšený nitrooční tlak může zůstat dlouhou dobu bez povšimnutí pacienta a důsledkem může být trvalé a nevratné poškození zrakového nervu a následně i zraku s omezením zorného pole. Společně se stárnutím světové populace se odhaduje, že v roce 2020 může být onemocněním postiženo až 80 milionů osob, z toho 2 až 4 % populace bude nad 40 let. Ve většině případů, a zejména v počáteční fázi, je postižení téměř bezpříznakové. Proto je tak důležité pravidelné preventivní měření nitroočního tlaku u očního lékaře.

„Preventivní vyšetření proti glaukomu doporučujeme jednou ročně všem lidem nad čtyřicet let. Zejména potom v případě, že se glaukom vyskytuje v rodině. Glaukom je totiž multifaktoriální onemocnění a dědičnost v něm hraje velkou roli. Příznaky v počáteční fázi nemoci totiž nemusí pacient vůbec sám rozpoznat,“ zdůrazňuje Lubomír Hanák.

Svatoanenská nemocnice pořádá Glaukomový den již po páté. Největší zájem byl o první ročník, kterého se zúčastnilo téměř sto osmdesát lidí.

Glaukomový den není jedinou preventivní akcí, která se v nemocnici pořádá. „Naše nemocnice se zapojuje do preventivních a osvětových akcí celoročně. Letos jsme se zapojili např. do preventivního vyšetření znamének, týdenní prevence rakoviny hlavy a krku, ke Světovému dni cévní mozkové mrtvice a dalších. Po Glaukomovém dni nás čeká v listopadu Světový den diabetu,“ uvedla mluvčí nemocnice Petra Veselá.

glaukom day

Takto vidí člověk s glaukomem, kdy dochází k omezení zorného pole

Kontakt: Ing. Petra Veselá – tisková mluvčí FNUSA, tel. 604 121 122, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Pekařská 664/53, 656 91 Brno