Tisková zpráva, 24. 04. 2017, Brno

Myšlenka věnovat jeden den v roce prevenci vzniku melanomu se zrodila v Belgii, kde také již v roce 1999 byla tato akce uspořádána pod vedením Dr. Thomase Maselise. Ten požádal v roce 2000 o záštitu nad touto aktivitou Evropskou akademii dermatovenerologie (EADV), jež zřídila tzv. "Task Force for Euromelanoma Day" a začala koordinovat aktivity v zemích Evropy. Česká republika se zapojila do evropské aktivity velmi záhy, již v roce 2001.

Předmětem Evropského dne melanomu v ČR (Melanoma Day) je preventivní vyšetření kůže cílené na odhalení kožních nádorů, koná se jeden den v roce, každoročně je to pondělí v první polovině května. Letos tento den vyšel na pondělí 24. 4. 2017. Již několik let se do této akce zapojuje také I. dermatovenerologická klinika Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (dále I. DVK).
„Cílem celé akce je především prevence. Lidé již dnes vědí, že kožního lékaře mohou navštívit v případě zvláštních útvarů na kůži nebo preventivně kdykoliv v průběhu roku, nejen jeden den v roce, což je velmi důležité“ sdělila Petra Veselá, mluvčí svatoanenské nemocnice.

Celkem bylo dnes vyšetřeno 61 pacientů, z toho bylo 40 žen a 21 mužů.
Bylo zachyceno celkem 15 dysplastických névů či melanomů, zda se jedná o melanom nebo dysplastický névus rozhodne výsledek histologického vyšetření - pacienti jsou objednáni na sálek korektivní dermatologie k odstranění útvarků.

Statistika 2015-2017 ve FNUSA Melanoma Day:
2015 – 46 pacientů (28 žen, 18 mužů), 9 dysplastických névů, 2 bazaliomy.
2016 – 83 pacientů (34 žen, 49 mužů), 72 dysplastických névů, 1 bazaliom, 1 spinaliom.
2017 – 61 pacientů (40 žen, 21 mužů), 15 dysplastických névů, 2 bazaliomy.

Letos byl dále zjištěn:
- modrý névus u 1 pacienta,
- supektní morbus Bowen u 1 pacienta,
- suspektní keratom u 1 pacienta,
- histiocytom u 2 pacientů,
- aktinická keratóza u 5 pacientů,
- seboroická verruka u 1 pacienta.

Také tito pacienti jsou objednáni k excizi do ambulance korektivní dermatologie s následným histologickým vyšetřením, které diagnózy upřesní.

Maligní melanom stále zůstává jedním z nejčastějších zhoubných nádorů, jehož incidence se stále zvyšuje zejména u mladých lidí, nejvyšší nárůst je pozorován u žen ve věku 10–29 let. Nicméně je nejsnáze detekovatelným nádorem. V ČR na maligní melanom ročně zemře kolem 300 osob.
Cílem dermatologů je odhalit maligní melanom včas, tedy ve stadiu, které je prognóza léčitelnosti právě s opačnou i vyšší úspěšností než u zmiňovaného případu.
Během 16 ročníků bylo vyšetřeno na 70 tisíc osob a odhaleny dvě stovky zhoubných kožních nádorů.

Kontakt: Ing. Petra Veselá – tisková mluvčí, tel. 604 121 122, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Pekařská 664/53, 656 91 Brno