V pondělí 29. 9. 2014 proběhne v šesti krajských městech České republiky preventivní akce Den srdce. Tuto preventivní akci organizuje Všeobecná fakultní nemocnice v Praze, zapojí se však i další fakultní nemocnice v šesti krajských městech ČR. Cílem je upozornit veřejnost na problematiku kardiovaskulárních nemocí a důležitost prevence těchto onemocnění. Záštitu nad akcí převzal ministr zdravotnictví České republiky MUDr. Svatopluk Němeček, MBA.

V rámci Dne srdce budou mít návštěvníci možnost nechat si změřit základní hodnoty rizikových faktorů srdečně-cévních onemocnění. Zkontrolovat si tak mohou nechat krevní tlak, puls, výšku, váhu, obvod pasu nebo vypočítat body mass index (BMI). Ve všech městech budou mít zájemci možnost podstoupit i laboratorní vyšetření na glykémii, cholesterol nebo triglyceridy.
Lidé v České republice umírají velmi často na nemoci oběhové soustavy. Pokuste se proto co nejvíce své srdce chránit a nechte si ho zkontrolovat v rámci Dne srdce,“ vyzývá veřejnost MUDr. Svatopluk Němeček, MBA, ministr zdravotnictví České republiky.
Den srdce se koná 29. září 2014 v následujících městech:
PRAHA, Karlovo náměstí před Všeobecnou fakultní nemocnicí – poliklinika, 8 – 18 hodin
BRNO, Mendlovo náměstí, 10 – 17 hodin
PLZEŇ, náměstí Míru před FN Plzeň Bory, 9 – 17 hodin
HRADEC KRÁLOVÉ, Dukelská třída před OD Tesco, 9 – 17 hodin
OLOMOUC, FN, I. P. Pavlova 6 – vedle III. interní kliniky, 9 – 17 hodin
OSTRAVA, FN, 17. listopadu 1970 - v areálu nemocnice, 9 – 17 hodin

K nejčastějším kardiovaskulárním nemocem současnosti patří vysoký krevní tlak, diabetes mellitus, metabolická onemocnění. Americká kardiologická společnost a Evropská kardiologická společnost vydaly v roce 2012 resp. 2013 doporučení prevence kardiovaskulárních onemocnění, kterými by se veřejnost měla řídit.

12 pravidel pro delší a zdravější život:
1.Nekuřte.
2.Dopřejte si kompletní a vyváženou stravu.
3.Kontrolujte i váhu.
4.Omezte alkohol.
5.Dopřejte si dostatek spánku.
6.Sportujte.
7.Nerozčilujte se, zvládejte stresové situace.
8.Hlídejte si kontraindikaceléky na erekci.
9.Hlídejte si krevní tlak.
10.Hlídejte hodnotu tukůkrvi.
11.Hlídejte si hodnotu cukru.
12.Užívejte pravidelně předepsané léky.