17. října  2014, Brno

Odbornou konferenci s názvem „Závislost na tabáku: léčba, ekonomika“ pořádá ve dnech 16. až 17. října 2014 ve svých prostorách Mezinárodní centrum klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA-ICRC). Na konferenci vystoupí přední tuzemští i světoví experti věnující se léčbě závislosti na tabáku a seznámí účastníky s osvědčenými postupy i nejnovějším trendy v oblasti pomoci kuřákům. V prostředí České republiky jde o unikátní akci – na jednom místě se totiž sejdou nejen lékaři, ale také psychologové, farmakologové, zástupci zdravotních pojišťoven a další experti, kteří dlouhodobě pomáhají lidem přestat kouřit. Celkově se na konferenci setká stovka účastníků.

„Jen v České republice trpí závislostí na tabáku přibližně 2,2 milionu obyvatel a každý rok jich kvůli kouření předčasně zemře celých osmnácti tisíc. Věřím, že pokud budou odborníci v ČR vědět, jak kuřákům nejlépe pomoci přestat, toto číslo se výrazně sníží,“ říká hlavní pořadatel konference MUDr. Ondřej Sochor, Ph.D., který se ve FNUSA-ICRC dlouhodobě věnuje tématu odvykání kouření a oblasti celkové prevence kardiovaskulárních chorob.

Mezi zahraniční experty, kteří na konferenci vystoupí, bude například profesorka Hana Ross působící mimo jiné jako konzultantka Světové banky v oblasti ekonomických dopadů kouření, nebo Andrew Bennett z britské organizace Health Equalities Group. Ten zdůrazňuje: „Z mých zkušeností vím, že konference, jako je tato, je ideální cestou, jak dostat potřebné znalosti o boji proti tabáku k co nejširšímu počtu lidí. Abychom pomohli co nejvíce závislým, musíme zapojit také co nejvíce aktérů – od lékařů přes policisty až po zástupce místních samospráv.“

Během dvoudenní konference se účastníci seznámí zejména s nejnovějšími způsoby, jak pomoci kuřákům přestat s jejich závislostí. Tématy budou například nejúčinnější a finančně nejvýhodnější metody odvykání kouření, ekonomické mýty tabákového průmyslu nebo aktuální fenomén elektronických cigaret.
Konference je součástí širších aktivit projektu FNUSA-ICRC „Kardiovize Brno 2030“, jehož cílem je během následujících let výrazně snížit procento výskytu srdečních onemocnění na území Brna.

Kontakt:
Petra Veselá
Asistentka ředitele, kontakt pro média
GSM +420 604 121 122

Mgr. Pavel Gajdoš