10. března 2015, Brno

Větší komfort pro pacienty i personál a úspory v nákladech přinesou tři nové rentgeny, které pořídila Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně pro svoji Stomatologickou kliniku díky sponzorskému příspěvku Tepláren Brno.

RTG přístroje s digitálním senzorem jsou určeny k intraorálnímu snímkování zubů a čelistí, které patří k nejčastěji používanému RTG vyšetření ve stomatologii. „Přenos snímků je plně digitalizován. Ty tak budou nyní přeneseny přímo do počítačového systému v ordinaci, kde s nimi bude možné dál pracovat. Odpadne tedy odesílání pacientů, někdy i opakované, ke zhotovení snímku na RTG oddělení stomatologické kliniky. Navíc se ušetří za nákup speciálních filmů nutných pro dřívější zpracovaní. Pro naši nemocnici znamenají proto přístroje opravdu velký přínos po všech stránkách," uvedl ředitel svatoanenské nemocnice Martin Pavlík.

Obsluha přístroje je velmi jednoduchá, zdravotníci mají díky velkému LCD displeji optimální přehled. Snadné je i ovládání přístroje, všechny expoziční parametry se nastavují pomocí intuitivních tlačítek. První z nich definuje požadovaný zub, druhé upravuje dávku RTG záření v závislosti na velikosti pacienta a třetí umožňuje zvolit používaný typ receptoru obrazu (filmový nebo digitální). Prostřednictvím vzdáleného expozičního tlačítka lze přístroj plně obsluhovat z bezpečné vzdálenosti. Součástí dodávky byl i software pro prohlížení a vyhodnocení rentgenových snímků.

Teplárny Brno podporují brněnské zdravotnictví cíleně od roku 2010. „V poslední době se stalo skoro módním trendem ohánět se pojmem společenská zodpovědnost. Pro naši společnost to ale nejsou prázdná slova už několik let, cítíme zodpovědnost k městu, v němž působíme a kde většina našich zaměstnanců žije. A tak, jako pečujeme například o životní prostředí, snažíme se zvyšovat kvalitu života Brňanů rovněž v jiných oblastech," uvedl generální ředitel Tepláren Brno Petr Fajmon. I proto také letos podpoří Teplárny většinu nemocnic v Brně, sponzorské dary poputují například k lékařům Masarykova onkologického ústavu, do Fakultní nemocnice Brno či do obou městských nemocnic. „Sami zdravotníci si vždy určí, na co dar využijí, co potřebují ke zlepšení péče o svoje pacienty, ale co by si kvůli napjatým rozpočtům nemohli vždy dovolit pořídit," doplnil Fajmon.
Petra Veselá
Asistentka ředitele, kontakt pro média

PhDr. Jiřina Veselá
APC/Teplárny Brno