Tisková zpráva, 12. února 2016, Brno

Celkem čtyři moderní zdravotnické přístroje výrazně zlepší diagnostiku a léčbu onkologicky nemocných pacientů v rámci Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA). Nemocnice vybavení pořídila v rámci projektu „Modernizace technologického vybavení FNUSA pro léčbu onkologických onemocnění", jehož celkové náklady činily 29,5 milionu Kč.

Nové přístroje zrychlí diagnostiku
V rámci projektu bylo pořízeno nové diagnostické vybavení pro pracoviště FNUSA a to pro Mikrobiologický ústav (MiÚ) a Oddělení klinické hematologie (OKH). Pořízené vybavení jednak nahradilo staré a nevyhovují přístroje, ale nemocnice pořídila i přístroj, kterým do této doby nedisponovala. Potřebná vyšetření se musela provádět jinými metodami. Biochemický analyzátor pro MiÚ umožní provádět vyšetření rychleji a efektivněji při menším personálním zatížení. Přínosem pro pacienty bude především zkrácení doby trvání vyšetření a jeho zpřesnění.
Důležitým novým vybavením jsou dva nové analyzátory krevního obrazu, které jsou umístěny na OKH. Nové přístroje umožní zlepšení, urychlení a upřesnění diagnostiky změn krevních elementů před, během i po léčbě onkologických nemocných pomocí nových parametrů, které stávající a již zastaralé přístroje neměli k dispozici.
„Nové vybavení pořízené pro léčbu onkologicky nemocných umožní lépe sledovat průběh jejich léčby a případné reakce na prováděnou léčbu", informoval Martin Pavlík, ředitel Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.
Miniinvazivní chirurgie pro léčbu onkologických pacientů
Klinika otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku (KOCHHK) FNUSA získala nové technologické vybavení pro provádění miniinvazivních transnazálních operačních výkonů. Pracoviště provede ročně více než 300 onkochirurgických operací hlavy a krku u pacientů nejen z Jihomoravského, ale i Zlínského kraje a kraje Vysočina. Přístroje pro endoskopickou operativu včetně nového navigačního systému umožní rozvoj mikrochirurgické operativy využívající dutinu nosní jako přístupový koridor k patologiím nejen v oblasti nosu a vedlejších dutin nosních, ale i v očnici a spodině lebeční. Nová technologie poskytne možnost provádět zákroky šetrněji, minimalizovat traumatizaci tkání obličeje při zachování srovnatelné radikality výkonu jako konvenční zevní přístupy, umožní rychlejší rekonvalescenci pacientů po operaci a brzký návrat do běžného života.
Součástí dovybavení pracoviště bylo rovněž pořízení videolaryngoskopu s technologií NBI (Narrow Band Imaging). „Tato inovativní endoskopická metoda využívá osvětlení tkání filtrovaným světlem umožňující přesnější zobrazení sliznice a její cévní kresby. Představuje excelentní diagnostickou metodu časného záchytu přednádorových a nádorových lézí, ale i vhodnou metodu určenou pro sledování pacientů po již prodělané léčbě maligních tumorů", sdělil Břetislav Gál, přednosta Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku.
Foto:
1/ Cévní tumor hrtanu - standardní endoskopický obraz

02 300H0030
2/ Cévní tumor hrtanu - zobrazení NBI

03 300H0024

Projekt „Modernizace technologického vybavení FNUSA pro léčbu onkologických onemocnění" je z 85 procent spolufinancován Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj prostřednictvím Integrovaného operačního programu.
Kontakt:
Petra Veselá, asistentka ředitele, tisková mluvčí FNUSA, tel: 543 182 052, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.