Tisková zpráva, 09. 05. 2016, Brno

Myšlenka věnovat jeden den v roce prevenci vzniku melanomu se zrodila v Belgii, kde také již v roce 1999 byla tato akce uspořádána pod vedením Dr. Thomase Maselise. Ten požádal v roce 2000 o záštitu nad touto aktivitou Evropskou akademii dermatovenerologie (EADV), jež zřídila tzv. "Task Force for Euromelanoma Day" a začala koordinovat aktivity v zemích Evropy. Česká republika se zapojila do evropské aktivity velmi záhy, již v roce 2001.

Předmětem Evropského dne melanomu v ČR (Melanoma Day) je preventivní vyšetření kůže cílené na odhalení kožních nádorů, koná se jeden den v roce, každoročně je to pondělí v první polovině května. Letos tento den vyšel na pondělí 9. 5. 2016. Již několik let se do této akce zapojuje také I. dermatovenerologická klinika Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (dále I. DVK).
„Zájem pacientů byl veliký. Je nutné zdůraznit, že preventivní vyšetření kůže je bezplatné vyšetření, které mohou pacienti podstoupit kdykoliv v průběhu roku, ať již preventivně nebo v případě, že na kůži najdou jakékoliv změny, které se jim nezdají," sdělila Petra Veselá, mluvčí svatoanenské nemocnice.

Na I. DVK v rámci Dne melanomu bylo vyšetřeno dnes 83 pacientů (34 žen, 49 mužů), v dalších dnech bude vyšetřeno ještě 21 pacientů (v roce 2015 bylo vyšetřeno 46 pacientů). Vyšetřování se účastnilo celkem 5 lékařů.
Bylo zachyceno celkem 72 dysplastických névů (v roce 2015 9 névů), pacienti byli objednáni k provedení totální excize s následným histologickým vyšetřením s precizací diagnózy. Dále byl zachycen 1 bazaliom (bazocelulární karcinom) a 1 spinaliom (spinocelulární karcinom).

„Prevence a včasný záchyt u maligního melanomu jsou trvalým imperativem. Právě ve fázi přechodu pigmentového névu v melanom můžeme efektivně a trvale problém vyřešit chirurgickým odstraněním. Kromě melanomu však zaznamenáváme nárůst nemelanomových maligních nádorů kožních. I ty je možno odhalit včas," informuje Vladimír Vašků, přednosta I. dermatovenerologické kliniky FNUSA.

Maligní melanom stále zůstává jedním z nejčastějších zhoubných nádorů, jehož incidence se stále zvyšuje zejména u mladých lidí, nejvyšší nárůst je pozorován u žen ve věku 10–29 let. Nicméně je nejsnáze detekovatelným nádorem. V ČR na maligní melanom ročně zemře kolem 300 osob.
Za 15 uplynulých ročníků Evropského dne melanomu v ČR bylo již vyšetřeno více než 60 tisíc osob. Cílem dermatologů je odhalit maligní melanom včas, tedy ve stadiu, které je prognóza léčitelnosti právě s opačnou i vyšší úspěšností než u zmiňovaného případu.

Během minulých 15 ročníků bylo v naší republice vyšetřeno na 56.000 osob, u kterých byly ve více než ve 400 případech odhaleny kožní nádory (maligní melanom). Při vyšetření pacienti vyplňují dotazníky, které jsou jednotné v celé Evropě, a jsou zjišťovány rizikové faktory vzniku kožních nádorů.

Kontakt: Ing. Petra Veselá – tisková mluvčí, tel. 604 121 122, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.