FNUSA-ICRC se tak připojí k World Stroke Day, celosvětové připomínce boje proti cévní mozkové příhodě (CMP). CMP na světě podle statistik zabíjí každých šest vteřin. V České republice ročně postihne 42 tisíc lidí, z toho 12 tisíc lidí na její následky zemře. Recidiva (návratnost) nemoci je až čtyřicet procent a jde o nejčastější příčinu dlouhodobé invalidity (2/3). Obecně se CMP spojuje spíše se staršími lidmi a veřejnost leckdy neví, že nemoc může postihnout i mladé lidi. Ve světě ročně prodělá CMP 83 000 pacientů mladších dvaceti let.

„Mnoha úmrtím či vážným následkům by se dalo zabránit, pokud by lidé včas rozpoznali příznaky tohoto onemocnění. Proto pravidelně pořádáme osvětové kampaně, které i laickou veřejnost informují, na co si dát pozor a jak zareagovat na příznaky,“ říká vedoucí výzkumného programu FNUSA-ICRC Stroke (CMP anglicky) doc. Robert Mikulík.

V knihovně nebude chybět ani měření krevního tlaku, který je nejvýznamnějším rizikovým faktorem pro vznik CMP. Zdravotníci přiblíží také na letácích hlavní příznaky a možnost odhalit „mozkovou mrtvici“ pomocí testu FAST (rychle). F=face (ochrnutí obličeje), A=arm (ochrnutí paže), S=speech (porucha řeči) a T=time (symbolizuje fakt, že je čas volat rychlou záchrannou službu na čísle 155). Poprvé organizátoři představí také novou publikaci Průvodce cévní mozkovou příhodou pro pacienta a rodinu, která podrobně přibližuje a vysvětluje, co pacient absolvuje od přijetí do nemocnice.

Letošní kampaň k World Stroke Day se zaměřuje na to, že mrtvice je léčitelná. Moderní léky rozpouštějící krevní sraženinu v mozku jsou účinné, ale pouze při podání nejpozději do 4,5 hodiny od vzniku příznaků. „Lidé často symptomy CMP nepoznají, nebo je podcení a počkají třeba do rána, místo aby okamžitě volali rychlou záchrannou pomoc. To už je leckdy pozdě,“ varuje Mikulík.

Ve FN u svaté Anny je v rámci I. neurologické kliniky zřízeno Komplexní cerebrovaskulární centrum, které dle registru SITS patří v léčbě trombolýzou k předním zařízením v Česku.

SVĚTOVÝ DEN CÉVNÍ MOZKOVÉ PŘÍHODY

Kontakt
Petra Veselá, asistentka ředitele a tisková mluvčí FNUSA tel.: 604 121 122, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.