OBJEDNÁVKA JÍDEL

 

 
 
 
 

ZIMBRA

 

pošta

POŠTA

 
 
 
 

MOBILEKMAN

 
 
 
      NUXEO     

         

 

 
Zaměstnanci

 logo                   
   
 


 

Tisková zpráva, 24. 04. 2017, Brno

Myšlenka věnovat jeden den v roce prevenci vzniku melanomu se zrodila v Belgii, kde také již v roce 1999 byla tato akce uspořádána pod vedením Dr. Thomase Maselise. Ten požádal v roce 2000 o záštitu nad touto aktivitou Evropskou akademii dermatovenerologie (EADV), jež zřídila tzv. "Task Force for Euromelanoma Day" a začala koordinovat aktivity v zemích Evropy. Česká republika se zapojila do evropské aktivity velmi záhy, již v roce 2001.


Předmětem Evropského dne melanomu v ČR (Melanoma Day) je preventivní vyšetření kůže cílené na odhalení kožních nádorů, koná se jeden den v roce, každoročně je to pondělí v první polovině května. Letos tento den vyšel na pondělí 24. 4. 2017. Již několik let se do této akce zapojuje také I. dermatovenerologická klinika Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (dále I. DVK).
„Cílem celé akce je především prevence. Lidé již dnes vědí, že kožního lékaře mohou navštívit v případě zvláštních útvarů na kůži nebo preventivně kdykoliv v průběhu roku, nejen jeden den v roce, což je velmi důležité“ sdělila Petra Veselá, mluvčí svatoanenské nemocnice.

Celkem bylo dnes vyšetřeno 61 pacientů, z toho bylo 40 žen a 21 mužů.
Bylo zachyceno celkem 15 dysplastických névů či melanomů, zda se jedná o melanom nebo dysplastický névus rozhodne výsledek histologického vyšetření - pacienti jsou objednáni na sálek korektivní dermatologie k odstranění útvarků.

Statistika 2015-2017 ve FNUSA Melanoma Day:
2015 – 46 pacientů (28 žen, 18 mužů), 9 dysplastických névů, 2 bazaliomy.
2016 – 83 pacientů (34 žen, 49 mužů), 72 dysplastických névů, 1 bazaliom, 1 spinaliom.
2017 – 61 pacientů (40 žen, 21 mužů), 15 dysplastických névů, 2 bazaliomy.

Letos byl dále zjištěn:
- modrý névus u 1 pacienta,
- supektní morbus Bowen u 1 pacienta,
- suspektní keratom u 1 pacienta,
- histiocytom u 2 pacientů,
- aktinická keratóza u 5 pacientů,
- seboroická verruka u 1 pacienta.

Také tito pacienti jsou objednáni k excizi do ambulance korektivní dermatologie s následným histologickým vyšetřením, které diagnózy upřesní.

Maligní melanom stále zůstává jedním z nejčastějších zhoubných nádorů, jehož incidence se stále zvyšuje zejména u mladých lidí, nejvyšší nárůst je pozorován u žen ve věku 10–29 let. Nicméně je nejsnáze detekovatelným nádorem. V ČR na maligní melanom ročně zemře kolem 300 osob.
Cílem dermatologů je odhalit maligní melanom včas, tedy ve stadiu, které je prognóza léčitelnosti právě s opačnou i vyšší úspěšností než u zmiňovaného případu.
Během 16 ročníků bylo vyšetřeno na 70 tisíc osob a odhaleny dvě stovky zhoubných kožních nádorů.

Kontakt: Ing. Petra Veselá – tisková mluvčí, tel. 604 121 122, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 


 
certifikat kvality logo

CZ06 04 epicare

emas logo CZ 000053 FNUSA

 


ICRC logo cz tag    logo sice  logo hobit logo kardiovize logo akademi FN21 logo dobrocentrum 1