OBJEDNÁVKA JÍDEL

 

 
 
 
 

ZIMBRA

 

pošta

POŠTA

 
 
 
 

MOBILEKMAN

 
 
 
      NUXEO     

         

 

 
Zaměstnanci

 logo                   
   
 


 

Tisková zpráva, 22. 5. 2017, Brno

Jak správně provádět resuscitaci, mluvit s operátorem záchranné služby nebo jak reagovat na příznaky mozkové mrtvice – to vše budou muset zvládnout školáci, kteří se zúčastní letošního zážitkového závodu FAST běh. Ten organizuje již podruhé vzdělávací projekt HOBIT Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.

V brněnském parku Lužánky čeká už tento čtvrtek 25. května na závodníky trať s několika stanovišti, na kterých se budou muset vypořádat se situacemi a úkoly, kdy jde doslova „o život“. Kromě správnosti provedení úkolů jde i o rychlost, jak naznačuje název závodu „FAST běh“. FAST zároveň odkazuje na mnemotechnickou pomůcku pro rozpoznání příznaků mozkové mrtvice (Face = ochrnutý obličej, Arm = ochrnutá paže, Speech = zmatená řeč, Time = čas volat ihned 155).

„Závod je jedinečný v tom, že žáci si na stanovištích na vlastní kůži vyzkouší situace, o kterých se doposud ve škole učili jen teoreticky. Z minulého roku máme zkušenost, že i sebepřipravenější závodníci jsou v první chvíli zaskočeni, když před nimi zkolabuje člověk se srdečním infarktem nebo když mají záchranáři popsat, co a kde se stalo,“ vysvětluje Hana Pokorná, organizátorka závodu. Závod tímto způsobem poskytuje žákům jedinečnou průpravu, díky které budou schopni zachránit lidský život.

“Cévní mozková příhoda a infarkt myokardu jsou společně nejčastějšími příčinami úmrtí celosvětově. Mnohým úmrtím lze předejít včasnou pomocí okolí postiženého. A proto se snažíme dlouhodobě a systematicky vzdělávat školní mládež, jak reagovat, aby postiženého zachránili,” uvedl doc. Robert Mikulík, vedoucí Komplexního cerebrovaskulárního centra ve Fakultní nemocnici u sv. Anny a cerebrovaskulárního výzkumného programu vědeckého centra FNUSA-ICRC.

Kromě samotné tratě s úkoly se účastnici i kolemjdoucí mohou těšit na bohatý doprovodný program. Soutěžící, kteří zrovna nebudou na trati, se zabaví na lanových překážkách a bodyzorbingem, které pro ně připraví firma Milanovy aktivity. Na stáncích projektů Fakultní nemocnice u sv. Anny Brno – „Kardiovize Brno 2030“ a  „HOBIT – Hodina Biologie pro živoT“, pro ně budou nachystané kvízy, soutěže a také interaktivní část, během které si budou moci vyzkoušet, s jakými obtížemi se potýká pacient po cévní mozkové příhodě.

A co víc FAST běh nabídne? „Stejně jako vloni se do akce ochotně zapojí hasičský záchranný sbor z Brna, který předvede hasičský vůz a jeho technické vybavení. Také opět počítáme s Mistry extraligy - hokejisty HC Kometa Brno, kteří vítězům předají odměny. Účastníky čeká diskuse s Karolínou o tom, jak ji v jejích 21 letech postihla cévní mozková příhoda,“ doplňuje Hana Pokorná.

Závod vypukne ve čtvrtek 25.5.2017 v 10 hodin, za budovou Střediska volného času Lužánky a zúčastní se jej celkem 15 týmů z jihomoravských škol. Akci bude letos uvádět energický Ondřej Blaho, moderátor rádia Kiss a pořadu Dobré ráno České televize.

Podrobné informace o závodu se dočtete na stránkách www.projekthobit.cz

Video z loňského ročníku: https://www.youtube.com/watch?v=-UOyO8P8DDU

Karolína, která ve 21. letech prodělala CMP: https://www.youtube.com/watch?v=R1d_u4lwko4

beh.jpg

masaz.jpg

Fotografie z 1. ročníku FAST běhu

Kontakt pro média:
Ing. Petra Veselá, asistentka ředitele a tisková mluvčí FNUSA tel.: 604 121 122, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


 
certifikat kvality logo

CZ06 04 epicare

emas logo CZ 000053 FNUSA

 


ICRC logo cz tag    logo sice  logo hobit logo kardiovize logo akademi FN21 logo dobrocentrum 1