OBJEDNÁVKA JÍDEL

 

 
 
 
 

ZIMBRA

 

pošta

POŠTA

 
 
 
 

MOBILEKMAN

 
 
 
      NUXEO     

         

 

 
Zaměstnanci

 logo                   
   
 


 

Tisková zpráva, 27.6.2017, BrnoFNUSA-kardio-0374.jpg

Společné využívání metod, technologií i vybavení, díky kterému se zvýší odborné znalosti, kvalita služeb či vývoj nových aplikací. To vše přinese spolupráce vědců z Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA-ICRC) s rakouskými výzkumníky v rámci programu INTERREG V-A Rakousko – Česká republika.

Do evropského programu na podporu mezinárodní spolupráce- INTERREG je v současnosti FNUSA-ICRC zapojeno dvěma projekty, na které obdrželo dotaci ve výši zhruba 8 milionů korun po dobu tří let. Cílem prvního projektu RIAT-CZ, který funguje od loňského září, je využít potenciálu spoluprací přeshraničních výzkumníků na úrovni technologické i řídící a vytvoření vhodného modelu přeshraniční spolupráce.

„V rámci tohoto projektu se koncem května uskutečnil první workshop, na kterém spolupracovali naši výzkumníci z FNUSA-ICRC s rakouskými vědci z Vienna Biocenter Core Facilities (VBCF). Workshop byl zaměřen na sdílení strategií pro sestavování a rozvoj osvědčených postupů pro testy chování u hlodavců v preklinickém výzkumu,“ uvedla hlavní řešitelka projektu, vedoucí Animálního centra FNUSA-ICRC, Viola Galligioni s tím, že kromě FNUSA-ICRC a VBCF se na projektu podílí i vědci z CEITEC MU, CEITEC VUT a IST Rakousko.

Cílem druhého projektu podpořeného z programu INTERREG, který funguje od letošního března, je vytvořit přeshraniční Kompetenční centrum pro mechanobiologii v regenerativní medicíně. „Centrum se zaměří především na charakterizaci mechanických vlivů na buňky a jejich cílené využití pro lepší a levnější léčení. Dalším cílem je společné využívání výzkumných technologií, čímž se využijí velmi drahé přístroje umístěné v různých místech. K tomu bude vytvořena příslušná platforma pro sdílení znalostí,“ uvedl hlavní řešitel projektu, vedoucí Centra translační medicíny FNUSA-ICRC, Giancarlo Forte.

„V minulosti už naše centrum s rakouskými partnery spolupracovalo, například na výzkumu rizik kardiovaskulárních onemocnění. Nyní jsou však začínající spolupráce mnohem intenzivnější,“ dodal k tomu Gorazd B. Stokin, šéf Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. „Rakousko je jedním z nejvýznamnějších politických a ekonomických partnerů České republiky a také nejbližším sousedem Jihomoravského kraje. Proto jsme se rádi využili příležitosti rozvíjet spolupráci s rakouskými výzkumnými centry. Jsem přesvědčen, že společně budeme silnější ve výzkumu a vývoji nových řešení pro závažná onemocnění,“ uzavřel Stokin.

Program spolupráce INTERREG V-A Rakousko-Česká republika, který byl Evropskou komisí schválen 23. června 2015, si klade za cíl podporovat přeshraniční spolupráci a napomáhat ke zlepšení ekonomické, sociální a územní integrace. Evropský fond pro regionální rozvoj poskytl na realizaci projektů přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Rakouskem prostředky ve výši okolo 98 milionů eur.

 

Kontakt pro média:

Ing. Petra Veselá, asistentka ředitele a tisková mluvčí FNUSA tel.: 604 121 122, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Mgr. Lenka Rudišová, PR specialista FNUSA-ICRC tel.: 777 399 005, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


 
certifikat kvality logo

CZ06 04 epicare

emas logo CZ 000053 FNUSA

 


ICRC logo cz tag    logo sice  logo hobit logo kardiovize logo akademi FN21 logo dobrocentrum 1