OBJEDNÁVKA JÍDEL

 

 
 
 
 

ZIMBRA

 

pošta

POŠTA

 
 
 
 

MOBILEKMAN

 
 
 
      NUXEO     

         

 

 
Zaměstnanci

 logo                   
   
 


 

Tisková zpráva, 27. 10. 2017, Brno

Jak rozpoznat příznaky cévní mozkové příhody, jak na ně reagovat a jak se proti mrtvici preventivně chránit. To je cílem osvětové akce, kterou při příležitosti Světového dne cévní mozkové příhody pořádá Mezinárodní centrum klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA-ICRC). První patro brněnského Obchodního centra Letmo bude v pondělí od 10. do 19. hodin sloužit jako informační místo, kde se mohou návštěvníci nechat i zdarma vyšetřit.

letmo o mrtvici

Pátý ročník osvětové akce, kterou pořádá Cerebrovaskulární výzkumný tým a program HOBIT (HOdina BIologie pro živoT) FNUSA-ICRC, má za cíl poučit laickou veřejnost o mozkové mrtvici, především pak o jejich příznacích a správné reakci na ně. „Na infostánku v Obchodním centru Letmo máme připravené různé informační materiály. Zájemcům také zdarma změříme krevní tlak, který představuje nejzávažnější rizikový faktor pro vznik CMP. Program je navíc obohacen o přednášku odborníka, která se uskuteční od 17. hodin ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně,“ popsala manažerka programu HOBIT Hana Pokorná, která patří mezi hlavní organizátory akce.

Cévní mozková příhoda (CMP), lidově mrtvice, představuje celosvětově druhou nejčastější příčinu úmrtí. Cévní mozková příhoda ročně postihne až 17 milionů lidí, třetina z nich na toto onemocnění zemře. V České republice mrtvici ročně prodělá 42 tisíc lidí, 12 tisíc pak jejím následkům podlehne. Současná medicína sice disponuje velmi efektivní léčbou cévních mozkových příhod, ta však musí být podána včas.

„Takzvané terapeutické okno, tedy časový úsek od vzniku cévní mozkové příhody, během kterého můžeme ještě části pacientů pomoci, je dlouhý zhruba čtyři až šest hodin. Poté šance na vyléčení prudce klesá,“ vysvětluje vedoucí Komplexního cerebrovaskulárního centra FN u sv. Anny v Brně a šéf Cerebrovaskulárního výzkumného týmu FNUSA-ICRC, Robert Mikulík, který osvětovou akci zaštiťuje. „Rychlost, s jakou začneme člověka léčit, je proto klíčová. Zatímco světový průměr ošetření pacienta s CMP je asi jedna hodina, v Česku dostanou pacienti léčbu průměrně do 30. minut, což je světový unikát. Jsme tedy na jednom z nejpřednějších míst, co se léčby cévních příhod týče,“ upřesnil neurolog Robert Mikulík.

Osvětová akce se pořádá při příležitosti Světového dne mrtvice (World Stroke Day), který každoročně vyhlašuje Světová organizace pro mrtvici (World Stroke Organization). Organizace akce se tradičně ujali koordinátoři preventivního programu HOBIT a zdravotní sestry Cerebrovaskulárního výzkumného týmu FNUSA-ICRC. Letos poprvé se na akci podílí také organizace Loono, která pořádá vzdělávací  workshopy ve školách firmách a festivalech.

Inovativní e-learningový program HOBIT neboli HOdina BIologie pro živoT, který v roce 2013 odstartovalo Mezinárodní centrum klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně, je určený pro žáky základních škol a studenty víceletých gymnázií. Cílem projektu je předat žákům pomocí multimediálního a simulačního vzdělávání informace, díky kterým budou schopni zachránit život člověku se srdečním nebo mozkovým infarktem. Platformu HOBIT již v současnosti využilo 75 škol a přes 5 000 žáků z celé České republiky. Od února 2017 je navíc zdokonalená verze platformy dostupná zdarma všem školám v ČR.

Kontakt pro média:
Ing. Petra Veselá, asistentka ředitele a tisková mluvčí FNUSA tel.: 604 121 122, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

Mgr. Lenka Rudišová, PR specialista FNUSA-ICRC tel.: 777 399 005, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


 
certifikat kvality logo

CZ06 04 epicare

emas logo CZ 000053 FNUSA

 


ICRC logo cz tag    logo sice  logo hobit logo kardiovize logo akademi FN21 logo dobrocentrum 1