OBJEDNÁVKA JÍDEL

 

 
 
 
 

ZIMBRA

 

pošta

POŠTA

 
 
 
 

MOBILEKMAN

 
 
 
      NUXEO     

         

 

 
Zaměstnanci

 logo                   
   
 


 

Tisková zpráva, 10.11.2017, Brno

Mezinárodní diabetologická federace (IDF) stanovila 14. listopadu Světovým dnem diabetu (WDD – World Diabetes Day). Tato celosvětová aktivita směřuje k rozšíření povědomí o závažnosti komplikací diabetu u široké veřejnosti, stejně tak jako k podpoře lidí, u kterých bylo onemocnění diabetem již diagnostikováno. Cukrovka je nejčastější příčinou: slepoty, amputace dolních končetin, selhání ledvin a ¾ pacientů diabetem umírá v důsledku kardiovaskulárních komplikací. Trvá přitom zhruba 7 let, než se symptomy cukrovky projeví. Pokud je cukrovka odhalena včas a je nasazena adekvátní léčba, je možno nemoci předejít či výrazně oddálit vznik komplikací a v mnoha případech zabránit vzniku a rozvoji diabetu.

V roce 2013 se odhadovala celosvětová prevalence diabetu na 380 miliónů a je očekáván vzestup na 590 miliónů v roce 2035. Jedna ze sedmi gravidit je v současnosti zasažena gestačním diabetem (GDM) a IDF očekává, že 21 mil. těhotenství bylo v roce 2015 komplikováno zvýšením glykémie nad normu. „Vzhledem k výraznému nárůstu počtu pacientek s GDM se naše pracoviště snaží o centralizaci péče o těhotné s diabetem do specializovaných center, kde se snažíme o co nejtěsnější kompenzaci diabetu v této krásné a také velmi důležité části života nastávajících maminek,“ sdělil Jindřich Olšovský, vedoucí Diabetologického centra a zástupce přednosty II. interní kliniky FNUSA. Péče o těhotné je vždy týmovou prací diabetologa a gynekologa. Musíme také připomenout, že až u poloviny žen s GDM hrozí následně rozvoj diabetu 2. typu. Důsledky GDM zřejmě ponesou i potomci těchto matek, kteří budou mít vyšší riziko vzniku metabolického syndromu v prvních 7-11 letech života a následně také diabetu 2. typu v dospělosti. Příčin negativního trendu nárůstu diabetu v době těhotenství je jistě více, často bývá zmiňována obezita stejně jako odsouvání mateřství do pozdějšího věku.     

„Počet pacientů s cukrovkou stále přibývá, což sledujeme v nárůstu počtu pacientů. Dnes má naše Diabetologické centrum v péči přibližně 2000 sledovaných pacientů. S cukrovkou se čím dál častěji setkáváme u osob v produktivním věku, proto je záchyt tohoto onemocnění co nejdříve velmi důležitý,“ sdělil Martin Pavlík, ředitel Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.

„V oblasti léčby diabetu poskytujeme péči nemocným s DM 1. i 2. typu, léčba diabetu je komplexní ve spolupráci s nutričním terapeutem, kdy je kladen důraz na dietní a režimová opatření. Velký pokrok v technologiích v léčbě diabetu nám přinesl v posledních letech mimo jiné možnost kontinuálního sledování glykémie s přenosem těchto dat do mobilních telefonů nebo cloudových úložišť,“ informoval MUDr. Petr Žák z diabetologického centra FNUSA a doplnil: „Do budoucna se dá očekávat rozvoj oblasti e-health a komunikace s pacienty v reálném čase na bázi mobilních aplikací.“

Univerzálním logem diabetu je od roku 2007 modrý kruh. Kruh je symbolem jednoty a moudro praví, že „v jednotě je síla“, která jediná je klíčem k úspěchu. Modrá barva symbolizuje oblohu, již mají všichni na planetě Zemi společnou a současně je i symbolem Organizace spojených národů.

olsovsky

Foto: Vedoucí Diabetologického centra FNUSA a zástupce přednosty II. interní kliniky, MUDr. Jindřich Olšovský, Ph.D.

 

Kontakt pro média:
Ing. Petra Veselá, asistentka ředitele a tisková mluvčí FNUSA tel.: 604 121 122, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 


 
certifikat kvality logo

CZ06 04 epicare

emas logo CZ 000053 FNUSA

 


ICRC logo cz tag    logo sice  logo hobit logo kardiovize logo akademi FN21 logo dobrocentrum 1